Spiżarnia wedle upodobań

Garmażeryjne produkty to przeważnie półgotowe dania, takie, które przechowujemy w słoikach, paczkach i wykorzystujemy jako jeden ze składników dania. Pod tą nazwą kryje się niezwykle szeroki wachlarz spożywczy; od produktów suszonych, przez przetworzone, smażone, tarte, gotowane po warzone. W punktach sprzedaży, posiadających w nazwie lub ofercie słowo “garmażeria” najczęściej spotkamy gotowe dania, które są możliwe do szybkiego przygotowania, najczęściej poprzez chwilową obróbkę termiczną.

Do klasyków dań garmażeryjnych należą produkty mączne, czyli wszelkiego rodzaju pierogi, placki, pyzy i kopytka. Bardzo często znajdziemy tam pomocników dania, najczęściej pakowanych w słoikach sosów, przetworów warzywnych lub owocowych lub półprodukty do spożycia z chlebem, takie jak hummus, konfitury, paprykarz lub pasztet. Warto podczas zakupów poszukać produktów lokalnych, o unikalnych nazwach i recepturze, które bardzo często nie zdradzają szczegółów dotyczących przygotowania posiłku. Niełatwo zawyrokować, które z dań garmażeryjnych są najlepsze, ponieważ wszystko zależy od gustu i upodobań, ale z pewnością warto wybrać te, które są opatrzone znakami potwierdzającymi wyrób lub pochodzenie ekologiczne, czyli wytworzone bez konserwantów i sztucznych barwników ani polepszaczy smaku.

Gdzie szukać dobrych produktów?

Najlepiej zacząć poszukiwania na lokalnym rynku, w małych, miejscowych sklepach. Niezwykle często produkty warzywne i owocowe znajdziemy na targach, gdzie sprzedawcy, którzy pracowali podczas wykonania dania mogą nam opowiedzieć o procesie jego obróbki. Każde opakowanie będzie dla nas źródłem cennych informacji – czy produkt został wykonany podle wygórowanych norm unijnych, czy jest ekologiczny, czy zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego. Idealnym miejscem na rozpoznanie lokalnych producentów garmażerii są festyny i pokazy, np. na terenie skansenów lub na uroczystościach okolicznościowych w regionie. Wyprawę tego typu warto odbyć, ponieważ dzięki temu możemy sami dokładnie zbadać stoisko oraz przyjrzeć się czy posiłek nam serwowany jest przygotowany i przechowywany w higienicznych warunkach. Sama prezentacja dania oraz sposób jej reklamowania przez sprzedającego, a nawet jego miejsce wśród innych posiłków wiele powie nam o jakości i zapotrzebowaniu na niego.

Co ważne, produkty garmażeryjne bazują na jednym przepisie, ale bardzo często firmy prześcigają się w ich modyfikacji. To świetny pomysł dla osób, które z różnych względów nie chcą spożywać mięsa, laktozy lub glutenu – z pewnością na stronach internetowych konkretnych producentów znajdziemy informacje na ten temat. Obojętnie na jaki produkt się zdecydujemy musimy pamiętać, że zawsze możemy go doprawić wedle własnych upodobań, a nawet samemu pokusić się o łączenie kilku w jedno, ciekawe danie.

Chiński zdjęcie utworzone przez timolina - pl.freepik.com